Fotografia

Prosiliście mnie, żebym napisał o fotografii. Dał kilka wskazówek, opisał po krótko co i jak. Mam nadzieję, że uda mi się trochę Wam w...


Prosiliście mnie, żebym napisał o fotografii. Dał kilka wskazówek, opisał po krótko co i jak. Mam nadzieję, że uda mi się trochę Wam w tej serii postów (tak serii postów, bo na jeden wpis tego wszystkiego jest za dużo! :] ) przedstawić, super by było, jakbyście się czegoś nowego nauczyli, 
albo przekonali się do robienia zdjęć. ;)

Może na początek czym jest dla mnie fotografia?
 Fotografia jest zapisem czasu. Jest tak jak każda sztuka nośnikiem emocji, a czasem po prostu ilustracją z życia codziennego. To od nas zależy co chcemy na nim pokazać i w jaki sposób to przedstawić. 
Czy jest to proste? 
Niekoniecznie. 
Więc jak robić dobre zdjęcia i dlaczego ja Wam o tym piszę? 
Jakie ja mogę mieć pojęcie o fotografii?Zacznę od początku. Nazywam się Eryk Minefreedom i w wieku 7 lat powiedziałem :
- " Mamo, chciałbym aparat, pojechałbym na Sawanne i porobił zdjęcia baobabom o zachodzie słońca ".

Pierwszy aparat - zwykłą 4mpix cyfrówkę dostałem na komunię. Od tego czasu robiłem zdjęcia wszędzie i wszystkiemu co popadnie. W sumie nie zachowały się nigdzie żadne ambitniejsze zdjęcia moje wykonania z tamtych lat, więc najwidoczniej nie były warte większej uwagi ;) Zresztą, czego można się spodziewać po 8 letnim, zwariowanym dzieciaku, który lata z aparatem i robi zdjęcia dosłownie wszystkiemu haha

Później na jakiś czas odstawiłem aparat, znudziło mi się nieświadome "strzelanie fotek wszystkiemu", do czasu, kiedy nie poczułem dziwnego zainteresowania fotografią. Miałem potrzebę robienia zdjęć, pokazania tego, co widzę, ukazania mojego sposobu postrzegania świata. Na gwiazdkę dostałem trochę lepszy aparat cyfrowy ( chociaż wtedy były już lustrzanki, ojciec stwierdził, że jeśli chce robić zdjęcia muszę się nauczyć robić na trochę gorszym sprzęcie, jak mnie to faktycznie zainteresuję kupię sobie lepszy ). I tak zaczęła się moja większa przygoda z fotografią, która trwa nieprzestanie cały czas. Zapisałem się na koło fotograficzne działające w Domu Kultury, później na drugie koło fotograficzne i jeszcze trzecie. Uczestniczyłem w wielu zajęciach fotograficznych, robiłem zdjęcia puszką po groszku - tzw. fotografia otworkowa, bawiłem się luksografią, a także robiłem zdjęcia techniką solarigrafii, fotografia studyjna, fotografia produktowa, sesje zdjęciowe.


Na swoim koncie mam wystawę fotograficzną moich prac w jednym z okolicznych Domów Kultury, a miesiąc temu ukończyłem tygodniowy kurs fotograficzny.Ok tyle słów o mnie i mojej podróży z fotografią. Jutro napiszę o czułości ISO, głębi ostrości, trybie pomiaru światła , korekcji ekspozycji i balansie bieli ;)

Poprosiłem Was o kilka pytań związanych z fotografią, zadaliście ich całą masę. Przez tę serię postów o fotografii będę pod koniec odpowiadał na kilka z nich, dzisiaj część pierwsza Waszych pytań.

1. Czy zwykłym telefonem np 5 mega pikseli można zrobić dobre zdjęcia?

Zależy, co masz na myśli mówiąc dobre zdjęcie. Można zrobić CIEKAWE zdjęcia, przedstawiające jakąś fajną akcję, czy wydarzenie, ale jakościowo na pewno takie zdjęcie nie będzie zbyt dobre ;) Fotografowanie telefonem ma swoje zalety, aparaty w telefonie mają jeden ogromny plus, otóż dzięki temu, że każdy ma teraz komórkę można szybko ją wyciągnąć i sfotografować coś w każdej minucie naszego życia. Wiadomo, że nie będziemy chodzić cały czas z ciężką lustrzanką, dzięki aparatowi w telefonie mamy zawsze możliwość zrobienia czegoś bardzo ciekawego co dookoła nas się dzieję i więcej może się nie powtórzyć. Nie da się zrobić dwóch IDENTYCZNYCH zdjęć, tym bardziej nie jest to możliwe przy fotografii reportażowej, żadna chwila na ulicy się nie powtórzy, a w takim wypadku zawsze możemy mieć aparat pod ręką ;)

2. Czy w Twoim życiu jak interesowałeś się fotografią ( i dalej interesujesz ) były momenty zwątpienia, że to jednak nie to czego chcesz ?

Tak, w końcu ile można robić zdjęć?! Czasami trzeba dać aparatowi odpocząć i zrobić sobie chwilę przerwy, żeby wrócić z nowymi pomysłami i nowym zapałem ;)

3. Jakich trybów do robienia zdjęć w canonie najczęściej używasz? 

Jeśli chce zrobić zdjęcie bardzo szybko, to tryb krajobrazu, bo uważam, że robi się na nim lepsze zdjęcia niż na trybie auto, a jeśli normalnie robię zdjęcia, to najczęściej tryb czasu, bądź preselekcji przysłony ;) 

4.  W jakim programie przerabiasz zdjęcia?

Nie jestem genialnym grafikiem od razu się przyznaje. Nie umiem posługiwać się photoshopem, chociaż mam postanowienie, żeby się w niedługim czasie nauczyć. Obrabiam zdjęcia w photoscape ;)

5. Jaki aparat polecasz dla początkujących?

Polecam zwykłą cyfrówkę ;) Moim pierwszym aparatem kiedy świadomie robiłem zdjęcia był Fujifilm Finepix. Stosunkowo tani sprzęt, a dość dobry (pierwsze i trzecie zdjęcie z tego wpisu, są zrobione przeze mnie właśnie tym aparatem, oraz ta ważka i wędkarze). Ważne jest aby nauczyć się robić zdjęcia i złapać do tego wirusa ;) Po co od razu wydawać nie wiadomo ile siana na lustrzankę, jak po półtorej roku okaże się, że to nie jest to, co nas 100% interesuje ;)


Na koniec zarzucam kilka moich ulubionych zdjęć i do następnego wpisu już jutro ! 
You Might Also Like

1 komentarze

  1. Posiadam aparat Nikon D60... mógł byś podać parę wskazówek, żeby dobrze go " wykorzystać". Z chęcią przesłała bym Ci jakieś swoje zdjęcia do oceny :) Pozdrawiam, D

    OdpowiedzUsuń