Jak robic lepsze zdjecia? Obsluga aparatu.

Jak robić lepsze zdjęcia? Przede wszystkim należy poznać swój aparat i sposób w jaki działa.  Czym najprościej jest aparat? Jest to...

Jak robić lepsze zdjęcia?
Przede wszystkim należy poznać swój aparat i sposób w jaki działa. 

Czym najprościej jest aparat?
Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy zatrzymać obraz. 
Aby zrobić zdjęcie potrzebujemy : światło i czas.

W dzisiejszym wpisie spróbuję wytłumaczyć Wam poszczególne parametry aparatu. Pokażę Wam co należy ustawić, żeby uzyskać oczekiwany efekt.


Czas i światło w fotografii

W chwili naciśnięcia spustu migawki wpadające do aparatu światło przechodzi przez obiektyw, dochodzi do materiału światłoczułego, gdzie jest przetwarzane w obraz.

Żeby powstało dobre zdjęcie potrzebujemy odpowiedniej ilości czasu. O tym jak długo będziemy robić zdjęcie decydują :
- warunki świetlne,
- czułość ISO,
- jasność obiektywu,
- pogoda,
- pora dnia,

Czasy migawki wyrażone są w ułamkach sekundy. Granicę w dzisiejszych aparatach są bardzo duże, w moim aparacie ( Canon EOS 1100D ) rozpiętość jest od 30 s do 1/4000 s.
Niektóre aparaty mają czas nieokreślony tzw. "bulb", wtedy aparat robi tak długo zdjęcie jak długo trzymamy spust migawki.


Czułość ISO


To czułość aparatu na światło. Im jest ciemniej tym musimy ustawić w aparacie większą czułość, żeby zdjęcia były stosunkowo jasne. Pojawia się jednak problem. Otóż z każdym zwiększaniem czułości ISO na naszych zdjęciach będzie pojawiał się większy "szum". W tańszych lustrzankach pojawia się on od ok. 800ISO. Dlatego warto robić tak zdjęcia i ustawiać tak aparat, aby nie przekraczać tej granicy. Jakościowo najlepsze zdjęcia będziemy mieli przy najniższym ISO.

Głębia ostrości

Służy ona do określania zakresu odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie optyczne sprawiają wrażenie ostrych.
Jeżeli na obrazie mamy wiele planów ostrych mówimy, że głębia ostrości jest duża. Gdy ostrość skupiona jest w jednym punkcie, a reszta jest rozmyta mówimy o małej głębi ostrości.

O głębi ostrości decyduję parametr przysłony oznaczony w aparacie literą : "f"


Im ustawimy wyższą wartość, tym większość obiektów na naszym zdjęciu będzie wyostrzona. Jeśli ustawimy mała przesłonę np. f/2,0 ostrość będzie skupiona tylko w jednym punkcie.

Dzięki umiejętnemu zastosowaniu głębi ostrości robimy na fotografii wrażenie przestrzenności.

Pomiar światłaUstawienie pomiaru światła służy do pokazania aparatowi, gdzie ma skupić swoją uwagę i dać jak najwięcej światła.

Pierwszy z nich, widoczny na zdjęciu, pomiar wielosegmentowy ( w Nikonie - matrycowy), mierzy światło z całej klatki / matrycy.

Kolejny z nich to pomiar skupiony (punktowy), mierzy światło z wycinka kadru, w centrum.

I ostatni pomiar centralnie ważony uśredniony (średnioważony), mierzy światło biorąc pod uwagę przede wszystkim środek kadru, ale także jego obrzeża.


Korekcja ekspozycjiUstawiamy ją, aby aparat zrobił zdjęcie prześwietlone lub niedoświetlone. + zwiększa korekcję ekspozycji, dzięki czemu mamy na zdjęciu więcej światła, - zmniejsza, co za tym idzie mamy na zdjęciu mniej światła.


Balans bieli


Służy do ustawiania kolorystyki na zdjęciach. O tym jaki balans bieli należy ustawić, świadczą warunki w jakich robimy zdjęcie. Światło ma swoja barwę, przez co pewnie nie raz robiąc zdjęcie w pomieszczeniu, wyszły Wam pomarańczowo-żółtawe zdjęcia, jest to wynik tego, że światło zwykłej żarówki jest żółte. Tak na przykład, ustawiając opcję : "pochmurny dzień" nasze zdjęcie będzie miało cieplejsze barwy, a "światło jarzeniowe" zimniejsze.

A teraz dla zainteresowanych : Bierzcie aparat do ręki i kombinujcie. Róbcie jak najmniej zdjęć na trybie AUTO, a jak najwięcej na trybie MANUALNYM! Uwierzcie, że wtedy zdjęcia będą dużo lepsze, a Wam sprawi to więcej frajdy.

A teraz kilka odpowiedzi na Wasze pytania :

1. Jak zrobić takie zdjęcie? Nazywa się to rysowanie światłem. Najlepszą opcją do robienia tego typu zdjęć jest funkcja "bulb", jednak nie wszystkie aparaty mają tą opcję. Więc jak sobie w takim wypadku poradzić? Musicie być w ciemnym pomieszczeniu, ustawić aparat na statywie, nastawić niskie ISO, dłuższy czas naświetlania, w zależności od tego jak ciemno jest w pomieszczeniu, stosunkowo niską przesłonę, pomiar światła punktowy. Strzelasz fotkę, która się robi przez kilka sekund, a druga osoba rysuję ;)

2. Jak na Canonie Eosie 1100D uzyskiwać baaardzo rozmazane tło? Czy jest do tego konieczny lepszy obiektyw, nie taki jaki jest od razu w zestawie?

Obiektywem "kit" też można zrobić zdjęcie z niską głębią ostrości. Musisz ustawić najniższą przesłonę i złapać ostrość na najbliższym obiekcie.

3. Chciałabym spytać czy myślisz ze nikon fuji ( hybryda) będzie dobrym wyborem dla początkującego?

Tak, hybryda jak najbardziej będzie dobrym rozwiązaniem, bo jest aparatem pół cyfrowym, pół lustrzanką i ma obiektyw, więc dzięki temu nauczysz się co nie co o tym, zanim z czasem kupisz sobie normalne lustro ;)
Myślę, że super opcja!

W razie jakichkolwiek pytan piszcie w komentarzach.Do przygotowania tego wpisu wykorzystałem:
- własną wiedzę i doświadczenie,
- materiały szkoleniowe uzyskane podczas kursu fotograficznego firmy : https://www.facebook.com/kursyfotografii?fref=ts
- informacje uzupełniające znalezione w internecie,You Might Also Like

7 komentarze

 1. Nikon D60 podołał by temu ?

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki twoim wpisom w końcu zaczęłam rozumieć do czego są te wszystkie parametry :) jesteś świetnym fotografem :) czy uważasz że Nikon D3200 to dobra lustrzanka ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo ;)
   Tak, myślę, że każda lustrzanka jest dobra jak na początki fotografowania ;) Jeśli pozna się swój aparat tak maksymalnie, nawet tańszymi lustrzankami można zrobić genialne zdjęcia! Pozdrawiam

   Usuń
 3. ad pkt 1 - samo zjawisko Fotografii to w dosłownym tłumaczeniu z greckiego FOTOS - światło, GRAPHEIN - rysować, pisać czyli "rysować światłem". To tak na marginesie.
  Fajna i przystępna lekcja - podpowiem swoim uczniom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie napisane, no i proste, a tak właśnie poradniki powinny być pisane. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny poradnik. Któtko zwięźle i na temat !! Wszystko mi się jakoś bardziej rozjaśnia w głowie :). Mam pytanie, otoż mam taki sam aparat jak Ty tzn. canoc eos 1100D. Czy mógłbyś mi powiedzieć jak ustawić parametry w trybie A-Dep tak żeby robić "dobre" zdjęcia" ludzi z bliskich odległości. Chcę mieć jakieś odniesienie żeby potem móc sobie korygować ustawienia na swój sposób :)

  OdpowiedzUsuń