Szacunek

22:41 Sobotni wieczór. Zaczynam wpis. Skończyłem właśnie myć okno. Remonty w domu nie pozwalają nawet na wieczorny odpoczynek w sobot...


22:41 Sobotni wieczór.
Zaczynam wpis.


Skończyłem właśnie myć okno. Remonty w domu nie pozwalają nawet na wieczorny odpoczynek w sobotę po ciężkim dniu. Wszędzie biało, ale czy warto o tym myśleć? Zakładam słuchawki na głowę, zagłębiam się w muzykę i sprzątam.

Co do muzyki. W ostatnim wpisie pisałem, że kupiłem sobie płytę Lany Del Rey, dwa dni po tym dostałem drugą płytę Lany od czytelniczki - Kasi. Jeśli to czytasz, dziękuję Ci bardzo kochana ! ;)
Tydzień mi zleciał niesamowicie szybko. Jak zwykle był bardzo zapracowany. Cały tydzień próbne matury, w czwartek zdjęcia i przygotowanie wpisu na Sllider`a ( http://sllider.blogspot.com ) i jazdy z prawka. Na całe szczęście, wszystko już zaliczone i umawiam się na egzamin!Ktoś z Was zadał mi dzisiaj bardzo ciekawe pytanie, a na odpowiedź postanowiłem przeznaczyć więcej czasu i trochę się rozpisać, więc zaczynam.

Dlaczego ludzie tak bardzo się nie szanują? W czym tkwi największy problem?

Szacunek. Coś czego każdy z nas oczekiwałby od innych. To poszanowanie naszych myśli, zachowań, upodobań. To docenienie naszej pracy i pewnego rodzaju - akceptacja, powiązana z tolerancją. Nie można szanować kogoś, nie tolerując go. 

Ale dlaczego w dzisiejszych czasach jest coraz mniej szacunku między ludźmi? 

1. Brak czasu na wzajemną wymianę zdań, myśli i poglądów. Ludzie coraz mniej ze sobą rozmawiają. Jest to wynik ciągłej pracy, nadmiaru obowiązków, które bierzemy sobie na głowę oraz brak wsłuchania się w słowa innych. 

2. Nie wsłuchujemy się w słowa rozmówcy czy osoby mówiącej często źle interpretując jej myśli. Sprawia to, że rozumiemy tę osobę nie tak, jak chciałaby abyśmy ją zrozumieli. Możemy przez to poczuć się urażeni, co w konsekwencji może dać efekt, że zaczniemy tracić szacunek do tej osoby. 
Czy istnieje możliwość, że osoba mówiąca źle zakodowała myśli, które chciała przekazać? Oczywiście, że może tak być, dlatego zanim wejdzie w to sprawa szacunku warto dobrze poznać osobę i sposób wypowiadania przez nią myśli. 

3. Zbyt często kierujemy się opiniami innych i zanim poznamy jakąś osobę na starcie "przekreślamy ją" mówiąc, że nie mamy do niej szacunku ponieważ ... " to, to i to ". Ale tutaj powinniśmy się zastanowić, czy to, że ktoś potraktował źle jakąś inną osobę potraktuję nas tak samo i czy aby na pewno nie miał powodów ku temu. Drugą sprawą jest to, że człowiek stale się rozwija i zmienia. Czy ktoś, kto nie zasługiwałby na szacunek innych przez swoje zachowanie nie może się poprawić z biegiem czasu? Skąd wiemy, że nie zrozumiał swoich poprzednich błędów i się nie zmienił? Nie mówmy więc, że nie mamy szacunku do jakiejś osoby nie znając jej.

4. Każdy z nas chciałby być szanowany przez innych, dlatego szanujmy każdego. Nie koniecznie musi nam się podobać czyjeś zachowanie, ale szacunek do drugiego człowieka jako taki, każdy z nas powinien mieć (nie mówię tutaj o mordercach, czy osobach, które w większy sposób zawiniły i skrzywdziły innych, czy nas samych. Jednakże takim ludziom też należy przebaczać, jeśli zrozumieli swoje błędy i bardzo za nie żałują).

5. Brak szacunku najbardziej widoczny jest w internecie. Siedząc przed komputerem łatwo jest obrażać drugą osobę, bowiem nie patrzymy się w jej twarz, jest ona gdzieś po drugiej stronie monitora, nawet nie wiemy gdzie. Czujemy się wtedy pewniej i bezpieczniej. Ale czy jest to dobre?
Internetowe "hejty" są dla mnie jedną wielka żenadą, a osoby praktykujące tego rodzaju wyładowanie swoich emocji, zazdrości, czy kompleksów ukazują tylko w ten sposób swoją słabość.

Szanujmy przede wszystkim życie!
...samego siebie, innych ludzi, zwierzęta.

You Might Also Like

3 komentarze